Czyste Tatry

Ada Palka znów w drużynie Czystych Tatr

13600309_1184318738265058_1840551132008107460_n

Ada Palka – lekkoatletka, trenerka i od lat nasza wielka przyjaciółka – znów dołączy do drużyny Czystych Tatr. W dniach 29-30 czerwca w Zakopanem pomoże nam posprzątać góry, a naszych wolontariuszy wyprawi na szlak odpowiednio przygotowanych i… rozgrzanych. – Warto wziąć udział i dawać innym dobry przykład. Im czystsze środowisko, tym zdrowsze życie – mówi nasza ambasadorka, która już po raz trzeci będzie nas wspierać podczas sprzątania śmieci na tatrzańskich szlakach.

* Ada Palka to kolejna ambasadorka projektu Czyste Tatry 2018
* W dniach 29-30 czerwca pomoże nam pozbierać śmieci i zostawić góry czyste
* Trenerka, jak co roku, przygotowała atrakcje dla uczestników

– Ten projekt jest pokrewny z moją działalnością. Na co dzień pracuję jako trener personalny. Uczę ludzi jak mają zdrowo żyć, jak powinni dbać o swoje ciało i jak mają zdrowo jeść. Dbałość o zdrowie jest ściśle związana ze środowiskiem w jakim żyjemy. Im czystsze środowisko, tym zdrowsze życie. Projekt Czyste Tatry to nie tylko dbanie o środowisko, ale poznanie ciekawych szlaków i wartościowych ludzi – przyznaje Ada Palka, która już po raz trzeci pomoże nam zbierać odpadki na tatrzańskich szlakach.

Do tej pory trenerka i lekkoatletka wraz z tysiącami wolontariuszy z szerokim uśmiechem na twarzy zbierała śmieci w Tatrach, ale też pomagała uczestnikom odpowiednio przygotować się do wyjścia na szlak. Rozgrzewka z Adą była jednym z obowiązkowych punktów poprzednich finałów Czystych Tatr. Jak mówi, góry to dla niej miejsce wyjątkowe.

– Urodziłam się w Beskidach i chociaż nie pochodzę z Tatr, zawsze, gdy je odwiedzam, czuję jakąś niesamowitą energię, która działa na mnie uspokajająco i nastraja mnie pozytywnie. Nie wyobrażam sobie życia bez gór! – argumentuje nasza ambasadorka.

A jak Ada Palka wspomina poprzednie finału projektu?

– Każdy wspominam niezwykle pozytywnie i twórczo. Z roku na rok przybywa wolontariuszy i partnerów, a ubywa śmieci. Podoba mi się ta zmieniająca się proporcja. Widać, że świadomość Polaków z roku na rok jest coraz większa. Mam też takie szczególne wspomnienia związane z finałami projektu. To na pewno siatkówka w błocie i w pełnym deszczu rok temu. Z kolei dwa lata temu na szlaku tak paliło słońce, że ambasadorzy przyklejali sobie liście na nosy – uśmiecha się nasza wolontariuszka.

Każdy z uczestników otrzyma po zgłoszeniu rękawice, worki na śmieci, specjalny pakiet wolontariusza oraz wytyczne odnośnie szlaku, który zdecyduje się sprzątać. Ada Palka i tym razem zadba o kondycję naszych „zbieraczy”, choć wszystkich niespodzianek na razie nie może zdradzić.

– Będzie mnóstwo atrakcji. Jedną z nich będzie wspólny trening, który rozgrzeje wszystkich przed wyruszeniem na szlaki. Reszty na razie nie zdradzam – mówi tajemniczo trenerka.

Czy zatem warto zwlekać ze zgłoszeniem na Czyste Tatry 2018?

– Nie! Z jednej strony to wspaniała zabawa z wieloma atrakcjami, a z drugiej projekt edukacyjny, który angażuje do działania mnóstwo ludzi. Idea całej akcji jest świetna. Ma jeden nadrzędny cel – zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Buduje poczucie odpowiedzialności za naturalne środowisko, w którym żyjemy. Warto wziąć w niej udział, dawać dobry przykład – przekonuje Ada Palka.

Naszą ambasadorkę i tysiące wolontariuszy będzie można spotkać w Tatrach już 29 i 30 czerwca. Główną bazą Czystych Tatr 2018 będzie Zakopane, gdzie na Górnej Równi Krupowej powstanie finałowe miasteczko z rozlicznymi atrakcjami.
Rejestracja wolontariuszy ruszy już 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi. Szczegóły na www.CzysteTatry.pl.