Czyste Tatry

„Bezpieczni i rozważni w Tatrach”

32917724_2218413908169529_4745828051923763200_o

Projekt edukacyjny „Bezpieczni i rozważni w Tatrach” ma na celu ochronę przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego i podniesienie świadomości turystów w Tatrach. Dlaczego? Bo Tatry to góry piękne, ale i niebezpieczne. W ramach projektu powstała broszura informacyjna – bezpłatne „ABC tatrzańskiego turysty” wraz z mapą szlaków, która będzie rozdawana przy wejściu na Teren TPN. Czyste Tatry, jako partner projektu „Bezpieczni i rozważni w Tatrach”, gorąco zachęcają do udziału i wspierania tej inicjatywy.

* Czyste Tatry z radością wspierają projekt „Bezpieczni i rozważni w Tatrach”
* Ta inicjatywa ma na celu edukację turystów, którzy udają się w góry
* Po serii niefortunnych wypadków w Tatrach wydaje się to działaniem niezbędnym

– Kocham Tatry i od dziecka, podziwiam ich piękno. Są to jedyne góry o charakterze alpejskim w Polsce. Przez to nie tylko są wyjątkowe, ale mogą być także niebezpieczne. Jednak stosując podstawowe reguły tatrzańskich wędrówek możemy ograniczyć ryzyko i cieszyć się pięknem oraz majestatem Tatr. Pomysł na ten projekt był reakcją na nasze niedowierzanie po tegorocznych „wypadkach” na drodze do Morskiego Oka – przyznaje Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły, które postanowiło edukować turystów wychodzących w Tatry.

Projekt „Bezpieczni i rozważni w Tatrach” powstał z pasji. Dzięki prostym zasadom, góry mogą być bezpieczne, choć dalej pozostają królestwem przyrody. Tatry są magiczne i przyciągają do siebie potężną siłą, jednak trzeba pamiętać, że jesteśmy w tym pięknym, dzikim i wymagającym środowisku tylko gośćmi.

Założenia przedsięwzięcia „Bezpieczni i rozważni w Tatrach” są następujące:
1) W górach nie powinno chodzić się po zmroku z uwagi na bezpieczeństwo turystów i troskę o zwierzęta żyjące w Parku Narodowym;
2) Trasa do Morskiego Oka pomimo, że jest asfaltowa, jest to szlak turystyczny;
3) Turysta powinien planować swoją wycieczkę (tak żeby ukończyć trasę przed zmrokiem), a w jej trakcie kierować się rozsądkiem;
4) Tatry to góry o charakterze alpejskim.

W ramach projektu powstała broszura informacyjna – bezpłatne „ABC tatrzańskiego turysty” wraz z mapą szlaków, która będzie rozdawana przy wejściu na Teren TPN.

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły planuje zorganizowanie kampanii edukacyjnej, realizującej powyższe cele. Już w najbliższą sobotę, 26 maja, jego przedstawiciele spotkają się w Kuźniach z przedstawicielami TPN oraz z ludźmi gór i będą dyskutować o sposobach edukacji turystów i ochrony Tatr. Jako organizatorzy Czystych Tatr, mając te same cele i taką samą tatrzańską wrażliwość, gorąco zachęcamy do udziału w projekcie „Bezpieczni i rozważni w Tatrach”.

Mapa Tatr