Czyste Tatry

Czyste Tatry 2018 na start

CZT plakat 1

Tatry, wakacje i tysiące wolontariuszy na szlakach? To może oznaczać tylko jedno – znów będzie się działo pod Giewontem! Siódma edycja projektu Czyste Tatry przed nami i jak zawsze wielkie wyzwanie – posprzątać nasze ukochane góry. Szczegóły projektu i początek rejestracji wolontariuszy już wkrótce.

* W 2018 roku projekt Czyste Tatry odbędzie się po raz siódmy
* Wkrótce ruszy rejestracja wolontariuszy
* Finał projektu zaplanowano na 29-30 czerwca

W tym roku finał Czystych Tatr zaplanowano na 29 i 30 czerwca. Właśnie wtedy nasi dzielni wolontariusze ruszą na tatrzańskie szlaki, żeby pozbierać wszystkie śmieci i przypomnieć, że w górach nie ma dla nich miejsca. Tradycyjnie projekt będzie również okazją do integracji i dobrej zabawy dla miłośników gór, a przede wszystkim wspólnego spotkania w Tatrach.

Idea projektu Czyste Tatry
W ciągu sześciu lat, niemal 12,5 tysiąca wolontariuszy, wspólnymi siłami zebrało ponad 4500 kilogramów śmieci pozostawionych na tatrzańskich szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Nie świadczy też o tym, że Polacy zostawiają po sobie mniej śmieci w górach, nad morzem czy w innych popularnych turystycznie i chronionych miejscach.
Projekt Czyste Tatry swoją ideą zaraża coraz więcej osób, odbija się też szerokim echem w mediach. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na uświadamianie Polaków jak ważna jest edukacja ekologiczna i jej praktyczny wymiar – nie zaśmiecanie najcenniejszych zakątków kraju i dbanie o ich czystość.

Choć z roku na rok ilość zebranych w Tatrach śmieci się zmniejsza, to idea i główny cel projektu Czyste Tatry pozostają niezmiennie ważne. W miejsce posprzątanych odpadków mogą przecież pojawić się nowe, a raz zmieniona postawa może zakorzenić się na zawsze.

– To jest naszym celem. Edukować i uświadamiać wszystkim miłośników Tatr, jak ważna dla naszych gór jest ekologiczna postawa. Liczę na to, że w czerwcu ponownie się spotkamy i wspólnie zostawimy czyste Tatry! – mówi Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM, przedsiębiorca, a także organizator i ambasador projektu Czyste Tatry.

Już wkrótce ruszy rejestracja dla chętnych do udziału w projekcie Czyste Tatry, a wszystkie informacje znajdziecie na naszej stronie. Bądźcie czujni i do zobaczenia!