Czyste Tatry

O PROJEKCIE CZYSTE TATRY

W dniach 29 i 30 czerwca 2018 roku, już po raz siódmy, rusza ogólnopolski projekt Czyste Tatry organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Ambasadorzy, partnerzy, goście i wolontariusze ponownie ruszą na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić do współpracy turystów w ramach ekologicznej edukacji.
Tatry to magiczne miejsce, gdzie przecinają się ścieżki wielu pokoleń Polaków, dla których surowe piękno postrzępionych grani i zapach górskiego powietrza to główny powód, by zachować ten unikalny zakątek świata w niezmienionej postaci. To właśnie w sercach takich osób zrodziła się idea projektu Czyste Tatry – corocznego wydarzenia, które angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Czyste Tatry to także wspaniała zabawa! W miasteczku finałowym nie zabraknie ciekawych wykładów, integracyjnych zajęć czy seansów filmowych.

Zarejestruj się na Czyste Tatry 2018! >>

Pomysł pierwszej akcji Czyste Tatry powstał w 2012 roku. Od tamtej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze wyposażeni są w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon Tatr, w który chce się udać, tak by żaden szlak nie został pominięty.

Podstawowym celem Czystych Tatr jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru Tatr w większości położonego na terenie parku narodowego. Na obszarze tym występuję chronione gatunki roślin i zwierząt, ale unikatowa jest również przyroda nieożywiona. Tatrzański Park Narodowy przecina ok. 245 km szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ponad 3 mln turystów. Niestety wiele z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże (gleba, ściółka leśna, roślinność, skały), a także chronione gatunki zwierząt.

Zarejestruj się na Czyste Tatry 2018! >>

Dlatego organizator Czystych Tatr, Stowarzyszenie Czysta Polska podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy z nas musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne. Tylko zakorzenienie w ludziach przekonania, że śmiecenie to „obciach”, pozwoli w przyszłości, w pełni cieszyć się górskimi wędrówkami i obcowaniem z naturą.
logo-25lat-wersja-pelna-150dpi-RGB