Czyste Tatry

Rafał Sonik „Osobowością Roku”

rs_osobowosc_roku_gk

Pod koniec stycznia 2017 roku, „Gazeta Krakowska” po raz 25. zorganizowała plebiscyt na Człowieka Roku, ale po raz pierwszy wzbogaciła go o tytuł „Osobowość Roku 2016” dla postaci, które osiągnęły sukcesy i znacząco zasłużyły się dla swoich lokalnych społeczności. W powiecie tatrzańskim, na wspomniany tytuł w kategorii „działalność społeczna i charytatywna” zapracował sobie Rafał Sonik, organizator dorocznej akcji „Czyste Tatry”.

Tytuły „Osobowość Roku” zostały przyznane po raz pierwszy w czterech kategoriach: działalność społeczna i charytatywna, kultura, samorząd i społeczeństwo lokalne oraz biznes. Czytelnicy „Gazety Krakowskiej” wybrali laureatów osobno w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie oraz w każdym z 19 powiatów województwa małopolskiego.

– Chcemy uhonorować osoby zaangażowane w życie swoich społeczności, przyczyniające się do ich rozwoju, lokalnych bohaterów, na co dzień szerzej nieznanych – mówił Wojciech Harpula, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” na łamach swojego pisma. – Kandydatów do tytułu Osobowość Roku nominowali nasi dziennikarze, którzy codziennie opisują życie i problemy mieszkańców regionu, a także Czytelnicy. To oni ostatecznie wybrali laureatów.

Rafał Sonik został nominowany do nagrody za organizację dorocznej akcji Czyste Tatry”, ale wszyscy wiedzą, że działalność krakowianina w Tatrach nie ogranicza się tylko do tego do projektu. To również 10 lat historii spotkań na Kasprowym Wierchu, które skupiają narciarzy, taterników, byłych i aktualnych pracowników TPN, TOPR i GOPR. To także spotkania wigilijne w Teatrze Witkacego dla grupy zakopiańskich seniorów – byłych sportowców, olimpijczyków, działaczy kulturalnych i społecznych.

– Czyste Tatry to nie tylko moja zasługa, ale przede wszystkim zaangażowanego w ten projekt zespołu ze Stowarzyszenia Czysta Polska. To Weronika Rychlicka i Agata Sieprawska, które co roku mają kilkudniowy maraton organizacyjny, poprzedzony miesiącami przygotowań. Nie otrzymałbym tego wyróżnienia, gdyby nie praca zespołowa, która w tym wypadku jest równie ważna jak w sporcie – mówił Rafał Sonik podczas gali „Osobowości Roku 2016”, odbierają statuetkę.

RaObokfała Sonika nominowani do tytułu byli również: Janina i Władysław Filar, którzy od lat prowadzą w Zakopanem rodzinny dom dziecka, Jan Gąsienica Walczak, nominowany za budowę relacji Polsko – Romskich, Janusz Olejniczak, nominowany za walkę o doprowadzenie geotermii do Kościeliska oraz Piotr Manowiecki – aktywista, który od lat walczy o szybką kolej do Zakopanego.