Czyste Tatry

Dolina Gąsienicowa

Rozdziela się na dwie części przedzielone granią Kościelca: zachodnią z licznymi stawami (Zielony Staw) i wschodnią z Czarnym Stawem Gąsienicowym. Łąki i pastwiska znajdujące się w dolinie noszą nazwę Hali Gąsienicowej. Przez dolinę biegnie granica między Tatrami Zachodnimi a Wysokimi. Znajdujące się na Hali Gąsienicowej schronisko „Murowaniec” jest punktem wypadowym na otaczające dolinę szczyty i przełęcze m.in. Kościelec, Świnica oraz na Orlą Perć z Zawratem, Kozią Przełęczą, Kozim Wierchem i Granatami.

Schronisko Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej jest węzłem szlaków turystycznych.

 

Szlaki turystyczne

Szlak niebieski – szlak niebieski z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat.

  • Czas przejścia z Kuźnic do Murowańca: 2 h, ↓ 1:35 h
  • Czas przejścia z Murowańca na Zawrat: 2:20 h, ↓ 1:50 h
Szlak żółty/Szlak niebieski – do Przełęczy między Kopami prowadzi też szlak żółty Doliną Jaworzynką. Czas przejścia z Kuźnic do Murowańca tą drogą i dalej szlakiem niebieskim: 2 h (↓ 1:35 h)
Szlak czarny – czarny do Brzezin przez Psią Trawkę. Czas przejścia: 1:45 h, ↑ 2:15 h
Szlak zielony – zielony do Wierchporońca przez Rówień Waksmundzką, Gęsią Szyję i Rusinową Polanę. Czas przejścia: 3:50 h, z powrotem 4:15 h
Szlak żółty – żółty z Kasprowego Wierchu przez Roztokę Stawiańską do Murowańca, stąd Doliną Pańszczycą na przełęcz Krzyżne.

  • Czas przejścia z Kasprowego Wierchu do Murowańca: 1:05 h, ↑ 1:25 h
  • Czas przejścia z Murowańca na Krzyżne: 2:45 h, ↓ 2:05 h