Czyste Tatry

Dolina Roztoki

Dolina pomiędzy grzbietami Wołoszyna i Opalonego. Dnem płynie biorący swój początek z wód Wielkiej Siklawy opadającej z Wielkiego Stawu Polskiego Potok Roztoka. Przez dolinę Roztoka prowadzi zielony szlak do doliny Pięciu Stawów Polskich. 10 min. drogi od Wodogrzmotów Mickiewicza znajduje się Schronisko na Polanie Roztoka

Dolina ma długość ok. 4,4 km i powierzchnię ok. 7,0 km², razem z Doliną Pięciu Stawów Polskich długość wynosi ok. 7,5 km, a powierzchnia 13,6 km². Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów oddziela próg ściany stawiarskiej. Wspólnie te dwie doliny są największym polskim odgałęzieniem Doliny Białki, podchodzącym pod grań główną Tatr na odcinku Świnica – Szpiglasowy Wierch. Dolinę Roztoki jest środkowym z trzech dużych odgałęzień Doliny Białki położonych na terenie Polski. Od północnego zachodu graniczy z Doliną Waksmundzką, a od południowego wschodu z Doliną Rybiego Potoku. Odpowiednio od dolin tych oddzielają je długie grzbiety Wołoszyna i Opalonego. Górny odcinek wraz z Doliną Pięciu Stawów Polskich graniczy od północy z Doliną Gąsienicową i Doliną Pańszczycą.

Wylot doliny położony jest na wysokości ok. 1020 m n.p.m., naprzeciwko Polany Biała Woda. Próg Doliny Pięciu Stawów opada na wysokość ok. 1550–1570 m.

W górnej części doliny, zawieszone nad jej dnem, znajdują się dwie boczne odnogi: Buczynowa Dolinka i Świstówka Roztocka. W zachodnich zboczach Świstowej Czuby położony jest na wysokości ok. 1600–1640 m mały trawiasty kocioł, nazywany Litworowym Kotłem lub Litworową Dolinką. Prowadzi tędy zimowy wariant szlaku do Doliny Pięciu Stawów, w lecie nieoznakowany. Z okolic kotła opadają do doliny Skrajny i Zadni Litworowy Żleb.

 

Szlaki turystyczne

Szlak zielony – przez dolinę prowadzi szeroka droga zielonym szlakiem turystycznym. To wygodne dojście ciągnie się aż do Końskiego Żlebu, który schodzi z przełęczy pomiędzy Świstową Czubą a Niżną Kopą. (do tego miejsca 1:25 h) Tam rozdwaja się szlak; zielony szlak odchodzi na prawo i prowadzi przez Bacową Wantę, obok Siklawy wprost do do Doliny Pięciu Stawów (45 min). W zimie ze względu na niebezpieczeństwo lawin odcinek ten jest zamykany.
Szlak czarny – od rozgałęzienia na lewo. Prowadzi on zakosami wśród kosodrzewiny wprost do schroniska (40 min). Jest to szlak trudniejszy niż zielony, prowadzący okrężną drogą do tego samego miejsca. Nie jest on polecany dla osób starszych i z niską kondycją fizyczną.

Uwaga!
U końca Doliny Roztoki na rozstaju szlaków stoją znaki po części błędnie informujące o dojściu do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wskazówka zielonego szlaku informuje o dojściu do wodospadu Siklawa. Należy zaznaczyć, że wodospad znajduje się jedynie przy drodze prowadzącej jednak bezpośrednio do Wielkiego Stawu, skąd tym samym zielonym szlakiem można udać się do Schroniska przy Przednim Stawie Polskim.