Czyste Tatry

Wielkie sprzątanie Tatr po raz piąty!

_DSC6341

W dniach 1-2 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 5. edycji akcji Czyste Tatry. Wspólnie z ambasadorami i organizatorami akcji wyruszą na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to co zostawili po sobie inni. W wielkim finale, dla wszystkich miłośników czystych Tatr, zagra zespół Piersi!

Akcja Czyste Tatry, organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska, ma zaledwie pięć lat, ale efekty jej krótkiej historii są zdumiewające. Co roku jednoczy wokół idei wspólnego sprzątania Tatr zaangażowane grono wolontariuszy, znane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu, a także wiele instytucji i firm, którym nie jest obojętny stan najpiękniejszych polskich gór. Ubiegłoroczne sprzątanie Polski w ramach akcji Czyste Tatry i partnerskiego projektu Barefoot Projekt Czysta Plaża zaangażowało 4747 ochotników. Organizatorzy liczą na podobną frekwencję również w tym roku i zachęcają wszystkich do rejestracji. W tym roku, organizatorzy mają ambicję też pobić rekord Guinnessa w układaniu największego wzoru z materiałów wtórnych!
Czyste Tatry to pierwsza i największa tego typu akcja w Polsce – mówi Rafał Sonik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Czysta Polska. Za każdym razem gdy wychodzimy wspólnie na szlak czuję, jak ważny i potrzebny jest to projekt dla całej Polski. Jeżeli znajdują się inicjatorzy takich akcji, to trzeba im pomagać. Dzięki temu Polacy stają się lepsi, bardziej świadomi. To dla mnie zawsze niezwykle budujące, że razem, w tak wielkim gronie, możemy zrobić coś dobrego – dodaje wielokrotny uczestnik i laureat słynnego Rajdu Dakar.

Idea akcji

W ciągu czterech lat, 11,5 tysiąca wolontariuszy, wspólnymi siłami, zebrało prawie 4000 kg śmieci pozostawionych na szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Nie świadczy też, o tym, że Polacy zostawiają po sobie mniej śmieci w górach, nad morzem czy w innych popularnych turystycznie, chronionych miejscach. Akcja Czyste Tatry swoją ideą zaraża coraz więcej osób, odbija się też szerokim echem w mediach. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na uświadamianie jak ważna jest edukacja ekologiczna i jej praktyczny wymiar – nie zaśmiecanie najcenniejszych zakątków Polski.
Choć z roku na rok ilość zebranych śmieci się zmniejsza to idea i główny cel projektu pozostają niezmiennie ważne. W miejsce posprzątanych odpadków mogą przecież pojawić się nowe, a raz zmieniona postawa może zakorzenić się na zawsze. I to jest naszym celem. Edukować i uświadamiać wszystkim miłośników Tatr, jak ważna dla naszych gór jest ekologiczna postawa. Liczę na to, że w lipcu ponownie się spotkamy i wspólnie zostawimy czyste Tatry! – mówi Rafał Sonik.

Co czeka uczestników akcji 1-2 lipca?

Sercem wydarzeń będą Tatry – to dla nich wolontariusze, ambasadorzy i organizatorzy akcji Czyste Tatry zbiorą się w pierwszych dniach lipca w Zakopanem. Na kilka dni w sercu miasta, na Równi Krupowej, stanie miasteczko akcji. Punktem centralnym będzie biuro Akcji, gdzie już od 30 czerwca będzie można rejestrować się na dostępnym dla wszystkich, bezpłatnym polu namiotowym. Z kolei przez cały piątek, 1 lipca, będzie można zapisywać się do udziału w akcji. W miasteczku organizatorzy, partnerzy i sponsorzy akcji zapewnią mnóstwo atrakcji, m.in.: kiermasz outdoorowy, blok górski z prelekcjami i pokazami filmów, turniej siatkarski oraz treningi przed wyjściem na tatrzańskie szlaki. Główny dzień akcji – 2 lipca – w całości poświęcony będzie na sprzątanie szlaków. Tego dnia wolontariusze sprawdzą swoje możliwości przy biciu rekordu Guinnessa w układaniu wzoru z materiałów wtórnych. Wysiłek wszystkich sprzątających uczestników zwieńczy koncert zespołu Piersi.

Ambasadorzy

Do piątej edycji akcji, jak co roku, przyłączyły się znane i lubiane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu. Tegoroczne grono Ambasadorów, zasilili:

 Rafał Sonik – Bussinessman, wielokrotny uczestnik i medalista Rajdu Dakar
 Bartek Jędrzejak – pogodynek TVN
 Anna Kerth – aktorka filmowa, telewizyjna, teatralna, life coach
 Misheel Jargalsaikhan – aktorka telewizyjna, serialowa Zosia z „Rodziny Zastępczej”
 Magdalena Małochleb – Miss Małopolski 2014, fotomodelka
 Mateusz Ligocki – Snowboardzista, olimpijczyk
 Marcin Wyrostek – akordeonista, uczestnik programu „Mam Talent”
 Piotr Pustelnik – alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum
 Marcin Świerc – biegacz górski, uczestnik Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata
 Zespół Piersi
 Maria Niklińska – aktorka filmowa, telewizyjna, teatralna, piosenkarka, wydała album studyjny „Maria”
 Adrianna Palka – trenerka personalna, Ambasadorka 4F
 Mateusz Janicki – aktor filmowy, telewizyjny, teatralny
 Piotr Baska – żeglarz, płetwonurek, rowerzysta, podróżnik
 Cecylia Kukuczka – żona himalaisty Jerzego Kukuczki
 Leszek Cichy – alpinista
 Jakub Wrana – trener motywacji i sprzedaży
 Mariusz Szwed – kucharz Master Chef
 Charles Daigneault – kucharz Master Chef
 Andrzej Młynarczyk – aktor filmowy, telewizyjny, teatralny
 Michał Ligocki – snowboardzista, olimpijczyk
 Zespół Łzy
 Zespół Future Folk
 Zespół Pudelsi

Współpraca z Barefoot na rzecz czystych Tatr i czystych plaż

Wśród tłumów plażowiczów nie każdy niestety pamięta o tym, aby sprzątać po sobie butelki, papierki, kapsle i innego rodzaju odpadki. Tego typu zachowania nie tylko psują przyjemność wypoczynku, ale przede wszystkim mają katastrofalny wpływ na środowisko. Dlatego powstała akcja Barefoot Projekt Czysta Plaża, której celem jest edukacja mieszkańców i turystów odnośnie problemu zaśmiecania plaż.

Dzięki partnerstwie z Barefoot Projekt Czysta Plaża jesteśmy w stanie zadbać o czystość przyrody w Polsce od Tatr aż po Bałtyk! Zarówno polskie góry jak i plaże to dwa z częściej wybieranych celów wakacyjnych wyjazdów. Ich popularność niesie ze sobą odpoczynek w pięknym otoczeniu, ale również wiąże się ze zwiększoną eksploatacją. Typową konsekwencją tego jest nadmierne zaśmiecenie. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna i szerokie informowanie o tym problemie, a także aktywizowanie turystów i mieszkańców do sprzątania poprzez akcje takie jak nasz coroczny projekt Czyste Tatry – mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.